Neden Halı Sıkma Makinası

Halılar, evlerimizin hem dekoratif açıdan güzelleştirme hem de mekanı sıcak tutma açısında vazgeçilmezidir. Fakat gün içinde biriken tozlar halının tüyleri içine hapsolmaktadır ve üzerine basıldıkça daha da derine itilmektedir. Biriken tozlarla birlikte halılarımız çeşitli mikrop ve bakterilere ev sahipliği yapar hale gelmektedir. Bu da bir çok hastalığa yol açar. Özellikle alerjik astım hastaları için nefes darlığına sebep olmaktadır. Yani halı yıkama her şeyden önce sağlığımız için çok önemli bir unsurdur. Evdeki imkanlarla ise halı ne kadar yıkanırsa yıkansın üst yüzeyin temizlenmesinden ileri gitmez. Halı yıkamak için özel olarak üretilmiş halı yıkama makinaları ile halılar yıkanmalıdır.

Halı yıkandıktan sonra halının kurutulması işlemi kalır. Halı kurutma süresi oldukça uzundur. Müşteri memnuniyeti açısından hızlı teslimat önemlidir ve makinasız halı kurutma bu memnuniyeti sağlayamaz. Halı Kurutma işlemi için asıldığında saçaklara,ya da halının uç kısımlarına halının kirli suyu veya boyalı su akmaktadır ve burada kurumaktadır. Halının kurutulması işleminden sonra halı saçakları temizliği olmamış ve o bölgelerde kirli bir görüntü kalır. Halı kurutma, işlemi uzun sürede gerçekleştiğinden halı tekrar tozlanmakta ve kirlenmektedir.Halı temizleme işi amacına ulaşamamış,halı temizliği,halı kurutma işleminde temizlik,hijyen sağlanamamaktadır. O bölgelerde yapılacak lokal temizlik ihtiyacı nedeniyle hem işçilik gerekmekte, hem de teslim süresi uzamaktadır. Bu da işletmeler ticari kayba neden olmaktadır.

Halı sıkma makinası kullanıldığında ise halının fazla suyu alınmış olur ve sadece nemli kalır. Bu işlemden sonra halı ısıtıcıların bulunduğu nem odasına alınarak kurutulur.